Książki dla 9-11 latków to już wyższa szkoła jazdy, ponieważ najczęściej dzieci w tym wieku mają określone zainteresowania. To znaczy, nie wszystkie dzieci tak mają, ale sporo, owszem.
Mówimy często: - Moje dziecko nie lubi czytać.
Nie ma najmniejszego powodu do tego, by nie czytać ich na głos -wspólnie. Ten wiek to nie jest za dużo na słuchanie, zaangażowanie i radość z tego, że czyta rodzic, choć zrozumiałe, że wielu rodzicom zależy na tym, by dziecko czytało samodzielnie.
Wszystkie te książki mają wciągającą, ciekawą fabułę. Jeśli jest w domu dziecko, które trudno nakłonić do samodzielnego czytania, może warto umówić się, że „3 strony ty (sobie po cichu), 3 strony ja na głos”.
Innym, naprawdę skutecznym sposobem jest prosta umowa. Skoro dziecko znajduje czas i siłę na ekran, gry komputerowe, nie ma powodu, dla którego nie miałoby znaleźć 15 minut na czytanie.
Codziennie!
Po cichu, dla siebie, treningowo.
Najpierw ten obowiązek (jeśli to obowiązek), a potem cała reszta ☺
Oto nasze propozycje dla 9-11 – latków:
Ten tytuł wpisuje się w promowanie ważnych wartości (brzmi poważnie, wiem) i relacje rówieśnicze. Autorka udowodniła, że takie tematy są dla niej ważne i nie boi się pisać o nich dla młodych czytelników.
W tej książce jest kilka opowieści, w każdej poznajemy bohatera, przed którym stoi jakiś dylemat, najczęściej moralny np.
- prymuska szkolna, której zależy na ocenach bardziej niż na przyjaciołach albo rozdźwięk między dziećmi pochodzącymi z bogatych i biednych rodzin.
- Brygida nie zgadza się na przemoc w swojej szkole. Czy znajdzie pomysł, jak z nią walczyć?
- Braian potrzebuje kasy. Ma wybór – może zacząć pracować albo…
Bohaterowie tych opowiadań są jeszcze dziećmi, ale już muszą podejmować poważne decyzje. Każda z nich zbliża ich do dorosłości i bycia porządnym człowiekiem.
„Królewskie życie królów” – Małgorzata Strękowska-Zaremba, Joanna Zagner-Kołat
Komiks przedstawia najważniejsze fakty z panowania władców Polski – od Mieszka I po Stanisława Augusta Poniatowskiego. Czytelnicy znajdą tu solidną porcję wiedzy historycznej przyprawioną żartami. Dla dociekliwych autorki przygotowały także kącik z ciekawostkami, uzupełniający podstawowe informacje.
Na uwagę zasługują kolorowe ilustracje, które niosą potężną dawkę humoru.
„Dynastia Miziołków” - Joanna Olech
To zabawna powieść napisana w formie pamiętnika, która opowiada losy uroczej rodziny. Jej członkami jest Mamiszon, Papiszon, Kaszydło i Mały Potwór. Przedstawione są perypetie najbliższych poprzez pryzmat głównego bohatera – tytułowego Miziołka. Książka “Dynastia Miziołków” to świetna lektura na wspólne popołudnia lub wieczory.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz