poniedziałek, 30 listopada 2020

KSIĄŻKI POLECAJĄ SIĘ NA WEEKEND

 


Historia małego Włodka, któremu pewnego roku kończą się wakacje, a zamiast szkoły – zaczyna wojna. Chłopiec nie bardzo wie, czym ona jest, ale ponieważ dorośli mówiąc o niej, ściszają głos, domyśla się, że to zaklęcie jakiegoś złego czarnoksiężnika. Zaklęcie, które sprawia, że ze świata znikają kolory i staje się czarnobiały…

Wzruszająca literatura faktu dla najmłodszych wydana została          z inicjatywy i we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego.

 „Ambitna, oparta na autentycznej relacji próba opowiedzenia dzieciom o wojnie widzianej oczyma dorastającego chłopca. Tak jak to u chłopców bywa, straszną i okrutną wojnę bohater zapamiętał jako bardzo trudną i czasem niezrozumiałą, ale zadziwiającą przygodę. Czytając z dziećmi tę książkę, nie bójmy się wejść w rolę dorosłego narratora, który pokaże także tragiczne i szalone oblicze wojny.”

Wojciech Eichelberger, psycholog


Cześć, jestem Słoniu i jestem super! Sto razy lepszy niż inni. Mam muskuły i tatę dyrektora. Tata lubi, jak zwyciężam, więc się staram. Jedno, co mnie martwi, to moje jutrzejsze urodziny. Mam zaprosić kolegów. Rzecz w tym, że ich nie mam…

Grupa nastolatków przenosi się do osiemnastowiecznej Polski. Mają sprawdzić, kto odpowiada za upadek Rzeczypospolitej. Źli sąsiedzi? Beznadziejny król? A może po prostu pech? Dziwne? Wcale nie! W niedalekiej przyszłości nauka historii wygląda zupełnie inaczej… Szczególnie gdy nauczycielem jest pan Cebula.

Bogato ilustrowana seria "Ale historia…" z humorem przekazuje fakty historyczne i ciekawostki. Z piątej części dowiecie się między innymi, czy liberum veto to czarodziejskie zaklęcie, na co Stanisław August Poniatowski wydawał pieniądze i po czym poznać fałszywych przyjaciół.

ilustrator: Artur Nowicki 




Kacper i jego znajomi raczej nie wyczekują z utęsknieniem nadchodzącego obozu. Nie dość, że w tym roku organizuje go najnudniejszy z nauczycieli, to jeszcze ten motyw przewodni, halloween… niby fajny, ale przecież Globus w ogóle nie zna się na straszeniu! Wyjazd zapowiada się nudny jak flaki z olejem!

Jednak makabryczny kucharz Wrąbek (dla którego flaki to prawdziwy smakołyk) i Willa Trzech Łotrów, skrywająca niejedną tajemnicę, wkrótce udowodnią bohaterom, jak bardzo pozory mogą mylić…

Serdecznie zapraszamy do wypożyczenia w obiekcie 1.:
wiadomość na Librusie do Pani Katarzyny Budek

LINKI DO DARMOWYCH KSIĄŻEK ONLINE



RODZICU,

szukasz wartościowych książek dla dziecka? Chcesz je czytać prosto z sieci, gdziekolwiek się znajdziesz, pobrać w PDF lub odtworzyć i słuchać? 

Stworzyliśmy listę miejsc, w których znajdziesz darmowe książki dziecięce online. Korzystaj i niech Twoje dziecko bawi się świetnie!|
 Przedstawiamy pełny spis stron, na których znajdziesz książki dziecięce dla poszczególnych grup wiekowych. Już nie musicie wertować internetu - wszystko masz w jednym miejscu. :) 

Bajki dla maluszków

1. http://basn.pl/bajki/ - znajdziesz tu darmowe bajki online dla najmłodszych w wersji do oglądania. 

2. http://basn.pl/bajki/do-czytania.php - tutaj masz baśnie dla dzieci do czytania. Uprzyjemnią każdy wieczór z mamą, tatą. 

3. http://bajki-zasypianki.pl/bajki-do-sluchania/ - bajki do słuchania. Nie musisz czytać swojemu dziecku, wystarczy, że włączysz mu bajkę, a przyjemny głos lektora poprowadzi je przez całą historię. 

4. http://naszebajki.pl/pl/listaBajekTematycznych.aspx?kid=21&lnk=Dla_maluszka&lnk2=Dla%20m aluszka&kid2=21 - bajeczki dla maluszków w sam raz na tulenie do snu albo na popołudniowy czas spędzony z rodzicami. 


Bajki dla 6 latków

1. http://bajki-zasypianki.pl/czytanki-dla-dzieci/ - bajki do czytania. Tutaj możesz przeczytać swojemu dziecku bajkę z pomocą każdego urządzenia - komputera, smartfona czy tabletu. 

2. http://www.bajkownia.org/czytaniebajek - krótsze i dłuższe utwory dla maluchów i dzieci nieco starszych. 

3. https://app.box.com/shared/f33cnc0izd - darmowy ebook z bajkami do bezpośredniego pobrania. 

4. http://bajkidladzieci.net/do-poczytania.php - tutaj masz klasykę bajek, pozycje takie jak Czerwony kapturek, Kopciuszek i Kaczka dziwaczka, a także bardziej oryginalne tytuły. Na stronie przeczytasz też o tym, jaka jest różnica między oglądaniem bajek a czytaniem ich dzieciom. Uwierz, że ogromna. 

Książki dla dzieci 10 - 12 lat 

1. http://miastodzieci.pl/bajki/ - fantastyczne bajki do czytania i oglądania. Historie banalne (np. Muminki) i nietypowe (np. o podróżach) oraz najpiękniejsze legendy. 

2. http://www.yummy.pl/library/pl/main/pl/bajki - ogromna ilość bajek i w dodatku też lektury szkolne, które pozwolą Twojemu dziecku lepiej przygotować się do lekcji. Książki można zarówno czytać online, jak i słuchać wersji audio. 

3. http://basn.pl/wierszyki/ - na tej stronie znajdziesz zabawne i mądre wierszyki dla dzieci. 


Audiobooki dla dzieci 

1. http://www.yummy.pl/library/pl/main/pl/bajki - tutaj znajdziesz audiobooki bajki takie jak np. Księżniczka na ziarnku grochu, Jaś i Małgosia, Brzydkie kaczątko czy Opowieść wigilijna. 

2. http://wolnelektury.pl/katalog/audiobooki/ - lektury szkolne dla dzieci online, a także ogromny zbiór bajek, pieśni, trenów, legend i wierszy. To miejsce to must have każdego ucznia. Jeżeli Twoje dziecko nie lubi czytać, odeślij je właśnie tutaj. Wiem z doświadczenia, że spora ilość dzieciaków znacznie bardziej preferuje słuchanie. Lepsze to niż nic. :) 

3. http://www.bajkownia.org/bajki-do-sluchania - duży wybór bajek, bardzo ciekawa tematyka i dodatkowo dostępne są wersje do czytania, jeżeli mama chce, żeby maluch słuchał jej głosu, a nie głosu lektora. 

4. http://audio-bajki.pl/ - bajeczki czyta między innymi Marian Opania. Na tej stronie utwory podzielone są na kategorie np. nowoczesne, klasyczne, z całego świata czy edukacyjne. 

5. http://dzieci.epapa.pl/piosenki/6/ - kolejna strona, z której możesz pobrać utwory do odsłuchu. 

Bajki terapeutyczne dla dzieci 

1. http://bajki-zasypianki.pl/bajki-pomagajki/ - na tej stronie znajdziesz książki dla najmłodszych, którzy borykają się z problemami takimi jak nieśmiałość, moczenie nocne czy wysoki poziom stresu oraz tych, których rodzice się rozwodzą. Bajki terapeutyczne mają za zadanie wspomóc Twoje dziecko w zrozumieniu trudnych dla niego kwestii i wytłumaczyć mu zagadnienia, których nie do końca rozumie. 

2. http://naszebajki.pl/pl/listaBajekTematycznych.aspx?kid=7,8,24,6&lnk=Bajki_terapeutyczne&lnk2 =Bajki%20terapeutyczne&kid2=6 - kilka ciekawych bajek dla dzieci, które mają problemy ze zdrowiem, są smutne lub boją się ciemności

BIBLIOTEKA POLECA DLA 9-11 LATKÓW

 

Książki dla 9-11 latków to już wyższa szkoła jazdy, ponieważ najczęściej dzieci w tym wieku mają określone zainteresowania. To znaczy, nie wszystkie dzieci tak mają, ale sporo, owszem. 

Mówimy często: - Moje dziecko nie lubi czytać.

Nie ma najmniejszego powodu do tego, by nie czytać ich na głos -wspólnie. Ten wiek to nie jest za dużo na słuchanie, zaangażowanie i radość z tego, że czyta rodzic, choć zrozumiałe, że wielu rodzicom zależy na tym, by dziecko czytało samodzielnie. 

Wszystkie te książki mają wciągającą, ciekawą fabułę. Jeśli jest w domu dziecko, które trudno nakłonić do samodzielnego czytania, może warto umówić się, że „3 strony ty (sobie po cichu), 3 strony ja na głos”. 

Innym, naprawdę skutecznym sposobem jest prosta umowa. Skoro dziecko znajduje czas i siłę na ekran, gry komputerowe, nie ma powodu, dla którego nie miałoby znaleźć 15 minut na czytanie. 

Codziennie! 

Po cichu, dla siebie, treningowo. 

Najpierw ten obowiązek (jeśli to obowiązek), a potem cała reszta


Oto nasze propozycje dla 9-11 – latków:

 

  1. Pralnia pierza - Dorota Combrzyńska-Nogala

 

 

Ten tytuł wpisuje się w promowanie ważnych wartości (brzmi poważnie, wiem) i relacje rówieśnicze. Autorka udowodniła, że takie tematy są dla niej ważne i nie boi się pisać o nich dla młodych czytelników.

W tej książce jest kilka opowieści, w każdej poznajemy bohatera, przed którym stoi jakiś dylemat, najczęściej moralny np. 

- prymuska szkolna, której zależy na ocenach bardziej niż na przyjaciołach albo rozdźwięk między dziećmi pochodzącymi z bogatych i biednych rodzin. 

- Brygida nie zgadza się na przemoc w swojej szkole. Czy znajdzie pomysł, jak z nią walczyć?

- Braian potrzebuje kasy. Ma wybór – może zacząć pracować albo…

Bohaterowie tych opowiadań są jeszcze dziećmi, ale już muszą podejmować poważne decyzje. Każda z nich zbliża ich do dorosłości i bycia porządnym człowiekiem.

 

  1. „Królewskie życie królów”Małgorzata Strękowska-Zaremba,  Joanna Zagner-Kołat 

 

 


Królewskie życie królów - Strękowska-Zaremba Małgorzata Zagner-Kołat Joanna | okładka

Komiks przedstawia najważniejsze fakty z panowania władców Polski – od Mieszka I po Stanisława Augusta Poniatowskiego. Czytelnicy znajdą tu solidną porcję wiedzy historycznej przyprawioną żartami. Dla dociekliwych autorki przygotowały także kącik z ciekawostkami, uzupełniający podstawowe informacje.

Na uwagę zasługują kolorowe ilustracje, które niosą potężną dawkę humoru. 


  1. „Dynastia Miziołków” - Joanna Olech

https://literia.pl/media/catalog/product/cache/1/image/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/c/1/c1ecd3fbd6a47f01d96632e20413a181_1.jpg

 To zabawna powieść napisana w formie pamiętnika, która opowiada losy uroczej rodziny. Jej członkami jest Mamiszon, Papiszon, Kaszydło i Mały Potwór.  Przedstawione są perypetie najbliższych poprzez pryzmat głównego bohatera – tytułowego Miziołka. Książka “Dynastia Miziołków” to świetna lektura na wspólne popołudnia lub wieczory.
Książki możemy zamówić w bibliotece w obiekcie 1.:
wiadomość do Pani Katarzyny Budek przez system Librus.

"CWANIACZEK" POLECA SIĘ!!

 


Kochani,

Cwaniaczek jak zwykle rozłożył się na kanapie i czeka na Was. Biblioteka w obiekcie 2. zaprasza do wypożyczania książek, nie tylko lektur.

Dla klas starszych 7-8 proponujemy:



Dla klas 4-6 proponujemy:



Wypożyczeń dokonujemy pisząc wiadomość w systemie Librus: 

1. Obiekt 1. wiadomość do Pani Katarzyny Budek

2. Obiekt 2. wiadomość do pani Anny Kuskowskiej-Smułka

Serdecznie zapraszamy do wypożyczania większej ilości książek na okres świąteczny oraz noworoczny.

piątek, 20 listopada 2020

ZASADY KORZYSTANIA Z BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

 



KOCHANI,

pragniemy przypomnieć Wam zasady korzystania z biblioteki szkolnej podczas nauki zdalnej:

1. Biblioteka szkolna w czasie czasowego zawieszenia zajęć umożliwia wypożyczania książek po uprzednim zamówieniu online:

 a) obiekt 1.
zamówienie poprzez system Librus wiadomość do p. Katarzyny Budek – termin zwrotu wyznaczany jest zgodnie z Regulaminem korzystania ze zbiorów, w zależności od statusu egzemplarza i statusu użytkownika, 

b) obiekt 2.
zamówienie poprzez system Librus wiadomość do p. Anny KuskowskiejSmułki – termin zwrotu wyznaczany jest zgodnie z Regulaminem korzystania ze zbiorów, w zależności od statusu egzemplarza i statusu użytkownika, 

2. Odbiór książek jest możliwy wyłącznie we wskazanym przez bibliotekarza terminie i godzinach. Książki, oznaczone nazwiskiem użytkownika, są przygotowane do samodzielnego odbioru w przedsionku wejścia głównego do szkoły (w obu obiektach). Odbiór nadzorują pracownicy portierni; 

3. Przygotowane do odbioru książki są zarejestrowane na indywidualnym koncie użytkownika w systemie bibliotecznym. Termin zwrotu wyznaczany jest zgodnie z Regulaminem korzystania ze zbiorów; 

4. Realizacja zamówień:
- książki zamówione do godz. 11.00 w poniedziałek będą do odbioru od wtorku przez cały tydzień,
- książki zamówione do godziny 11.00 w środę będą do odbioru od czwartku przez cały tydzień,
- książki zamówione do godz. 11.00 w piątek będą do odbioru od poniedziałku przez cały tydzień; 

5. Zamówione książki można odebrać przez cały tydzień w godzinach pracy szkoły, tj.
obiekt 1. – 7.00 - 17.00,
obiekt 2. – 7.00 - 15.00; 

6.  W punkcie odbioru istnieje możliwość zwrotu poprzednio wypożyczonych książek; 

7. W przedsionku szkoły zostanie wystawiony pojemnik, do którego będzie można zwrócić wypożyczoną wcześniej pozycję. Do zwracanych książek należy włożyć kartkę z danymi ucznia (imię i nazwisko) oraz podać klasę, do której uczęszcza. Kartki będą wyłożone na stoliku; 

8.  Zwrócone książki pozostaną na koncie użytkownika przez okres niezbędnej kwarantanny - do 4 dni;

PRZYPOMINAJKA- KONKURS "DWÓJKOWE MOLE CYKAJĄ- MIŚ"

 


UWAGA – KONKURS –

FOTOGRAFICZNA ZABAWA –

„Dwójkowe mole cykają"


1. Dopasuj jedną lub więcej książek tytułem bądź okładką

do hasła na dany miesiąc

(np. do hasła "kot"  będzie pasować zarówno książka

"Wszystkie koty mają zespół Aspergera"

jak i książka, która nie ma słowa "kot" w tytule,

ale ma kota na okładce).

2. Zrób książce (lub książkom) oryginalne – pomysłowe –

ciekawe zdjęcie.

3. Prześlij zdjęcie e-mailem na adres:

katarzynabudek@sp2olsztyn.pl

Zdjęcia z hasłem miesiąca wysyłajcie tylko do końca miesiąca!

Hasło na listopad to „MIŚ”.

Czytajcie, cykajcie i wysyłajcie - nagrody czekają!

piątek, 13 listopada 2020

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU "Dwójkowe Mole cykają - Jesień"

 



Podsumowanie październikowej edycji konkursu pt. Dwójkowe mole cykają

hasło miesiąca: JESIEŃ


Zainteresowanie konkursem było duże, bardzo dziękujemy rodzicom za wsparcie;)

Nie będzie przesadzone, jeśli napiszę, że prace są różnorodne, pomysłowe, oryginalne, każda zachwyca pomysłowością. W takiej sytuacji bardzo trudno było komisji konkursowej wyłonić prace NAJ… Każde zdjęcie zasługuje na wyróżnienie - niektóre za samodzielność wykonania, inne za pomysłowość scenerii lub dopasowanie tytułu, ilustracji… 

A oto wyniki:

I miejsce - Milena Podlewska kl.6c

II miejsce - Ola Szklarczyk kl. 1c

III miejsce - Oskar Bednarski kl.6h

wyróżnienie - Zuzia Sokal kl. 4b


Gratulujemy.

Odbiór nagrod i dyplomów będzie możliwy po powrocie do stacjonarnego trybu nauki.

KONKURS "DWÓJKOWE MOLE CYKAJĄ - JESIEŃ"


 

KOCHANI CIESZYMY SIĘ, ŻE TAK DUŻYM POWODZENIEM CIESZYŁ  SIĘ KONKURS "DWÓJKOWE MOLE CYKAJĄ". OTO GALERIA WASZYCH PRAC.

Herman Milena klasa 1A
Obszar załączników
-----------------------------------------------------------------
Zuzanny Sokal  klasa IV B

----------------------------------------------------------------------------------
Aleksandra Szklarczyk klasa 1 c 




--------------------------------------------------------------------------------

Dominik Jankowski klasa 7g



---------------------------------------------------------------------
Oskar Bednarski klasa 6h



----------------------------------------------------
Marika Jarka klasa 6c


















----------------------------------------------------------------
Milena Podlewska klasa 6c






---------------------------------------------------------------------------------------------------
Magdalena Szymczyk klasa 6e